Martina Sáblíková

Źádné blízké závody v dohledu

Martina mistryní světa ve víceboji!

Martina mistryní světa ve víceboji!
8. 3. 2015

 Martina Sáblíková zazářila na mistrovství světa v rychlobruslařském víceboji v Calgary, kde získala třináctý světový titul kariéry. Na první místo se posunula po závěrečné pětce, kterou suverénně ovládla. Šampionát ve víceboji vyhrála Martina už potřetí, předtím se radovala v letech 2009 a 2010.

 

Martina ukazovala po oba dva dny fantastickou formu. Hned úvodní disciplíně, nejméně oblíbené pětistovce, zazářila a vylepšila si svůj čtyři roky starý osobní rekord na 39,23 s (obsadila 10. místo). Trojku v sobotu suverénně vyhrála, svou největší rivalku Wüstovou porazila o více než pět vteřin a časem 3:55,10 si i zde vylepšila osobák.

Ve skvělých výkonech pokračovala Martina i v neděli. Na patnáctistovce skončila celkově pátá ve výborném čase 1:54,55 na úrovni osobního rekordu (jen o 11 setin horší) a vytvořila si výbornou výchozí pozici do závěrečné pětky.

Na vedoucí Američanku Richardsonovou, která se specializuje na kratší tratě, ztrácela necelých šest sekund. A před Wüstovou držela náskok necelých tří sekund. Pětku Martina vyhrála v čase 6:51,21 a mohla se radovat z celkového vítězství.

Co pro tebe titul znamená?
Jsem strašně šťastná a překvapená. Před čtyřmi lety mě tady pád na pětce připravil o zlato, byl z toho bronz, tak to teď je taková satisfakce. Jsem moc ráda, že to dopadlo na zlato. I kvůli Petrovi, který mi strašně věřil. Byl velký optimista a od začátku byl přesvědčen, že to můžu vyhrát. Celou dobu mi říkal, že to, co předvádím na ledě, ještě neviděl.

Jak bys zhodnotila ty dva dny?
Hned na začátek osobák na pětistovce, trojka byla úžasná, byla to pecka. V neděli na patnáctistovce jsem byla kousíček od osobáku, ale přece jen jsem ještě trochu v nohách cítila tu trojku. Pětku jsem se snažila jet tak, abych vydržela. Led byl dost těžký a měla jsem toho plné zuby.

Kdy jsi začala věřit ve zlato?
Když jsem dojela pětku a čekala, co předvedou v posledním páru. Richardsonová jela pětku poprvé a po třech kilometrech jí došly síly.

Před šampionátem jsi říkala, že úspěchem bude jakákoliv medaile.
Zlato je nad očekávání, to přiznávám. Ale přesně pro tyhle chvíle člověk ten sport dělá. O to větší radost z titulu mám.

Byly to bezchybné dva dny?
Všechno vyšlo na jedničku. Pětka se možná dala jet rychleji, ale když na ní člověk jde hodinu a půl po patnáctistovce, je to znát.

Jak titul mistryně světa oslavíš?
V první řadě si dám něco dobrého a nezdravého k jídlu. Před závody jsem jedla pořád těstoviny, rýži, saláty, teď mám chuť na maso. Třeba na párek a něco sladkého. Určitě si dám i skleničku červeného vína, ale musím si ještě sbalit věci, protože se hned zítra vracíme domů.